Vila s výhledem na Dalejské údolí

rezident léto 2014

Stavba: Vila s výhledem na Dalejské údolí
Autor: Atelier VYŠEHRAD
Pavel Marek, Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík, Martin Šafránek
Lokalita: Praha – Stodůlky, Česká republika
Plocha pozemku: 1 319 m²
Užitná plocha: 255 m²
Zastavěná plocha: 220 m²
Obestavěný prostor: 1 110 m²

Umístění domu na rozhraní zástavby bytových a rodinných domů a lokality přírodního parku nabízí ideální kompromis mezi dostupností města i přírody. Jednoduše řečeno – dobra adresa. Architekti ze studia VYŠEHRAD atelier Pavel Marek a Zdeněk Rychtařík navrhli expresivně tvarovanou hmotu domu s cedrovým obkladem.

Stavba je umístěna na jižně svažitém pozemku o výměře 1 319 m2 na okraji katastrálního území Praha – Stodůlky. Místo je na rozhranní zástavby převážně bytových domů na severu a Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí na jihu, nejkrásnější dálkové výhledy jsou jihozápadním směrem.

Dům je skleněnými plochami otevřen jižním a západním směrem, na východ jsou ve stěnách perforovány pouze menší otvory místností zázemí. Výjimku tvoří ložnice, která je otevřena rannímu slunci. Stavba s přízemím obdélníkovým půdorysem je umístěna v severní části pozemku, orientována po spádnici s adekvátním odstupem od východní hranice pozemku.

Objekt je rozčleněn na dvě hmoty. Spodní omítnutý šedý hranol, který je částečně zapuštěný do terénu a tvoří zároveň podnož domu. Na něm spočívá druhá expresivně tvarovaná hmota obložená dřevěným vertikálním obkladem z cedrových palubek. Dřevěná hmota podnož přesahuje a v jihozápadním konci vybíhá ve formě široké lodžie nad terasu v přízemí. Konzola částečně chrání terasu před deštěm a interiér proti přehřívání.

Provozně je dům, v souladu s hmotovým řešením, rozčleněn do dvou základních částí, denní obytné v přízemí a noční soukromé v patře. V severní části přízemí je umístěna dvojgaráž se skladem a technologickým zázemím. Ze zádveří se prochází schodišťovou halou do obytného prostoru s kuchyní. Průhled prostorem při nástupu do domu je podpořen maximálně transparentním schodištěm, jednotlivými stupni zavěšenými na ocelových lankách. Z haly je přístupný rovněž pokoj pro hosty s vlastním zázemím. V patře je umístěna ložnice rodičů v severní části a tři dětské pokoje v jižním konci domu. Podél schodišťové haly je situováno hygienické zázemí a malá pracovna s terasou.

Dům má stěny z keramických bloků, lokálně z monolitického železobetonu. Z něj jsou zhotoveny stropní konstrukce včetně šikmých střešních desek. Přízemí je opatřeno kontaktním zateplovacím systémem s tenkovrstvou hladkou omítkou. Dřevěná hmota je obložena vertikálně kladenými cedrovými palubkami.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Léto 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.