Když bazén korunuje atrium

rezident podzim 2014

Stavba: Vila Atrium – novostavba rodinného domu
Autor: Fandament Architects s.r.o.
Lokalita: Moravskoslezský kraj, Česká republika
Realizace: 2010 – 2014
Fotografie: Ing. arch. Jakub Holas
Zastavěná plocha: 380 m²
Užitná plocha: 260 m²
Obestavěný prostor: 1 250 m²

Navrhnout jednopodlažní rodinný dům na relativně malém pozemku je vždy zajímavé zadání. Zvlášť, když navazuje na řadu zaměnitelných vilek a odlišuje se od nich přímo kontrastně jako pozoruhodný dům v Moravskoslezském kraji.

Pozemek se nachází v lokalitě určené pro individuální výstavbu. Místo stavby je dobře přístupné pro dopravní i technickou infrastrukturu. Pozemek o rozměru cca 40 x 25 metrů je orientován ve směru východ-západ.
Základním měřítkem návrhu byly požadavky investora na zajištění maximálního soukromí vnitřního a rovněž i venkovního prostoru. Koncept vychází z nízkého tubusu otevřeného ve směru spádu pozemku. Objekt je pohledově hmotově jednoduchý. Do obdélníkové hmoty je vyřezán objem atria jako jasné spojení domu s přírodou.
Interiér je funkčně rozdělen do čtyř částí, pro které jsou zvoleny čtyři odlišné materiály. Materiálové dělení reflektuje pocity a nálady jednotlivých funkčních náplní prostorů. Materiály se propisují z exteriéru do interiéru a naopak. V obývacím pokoji a jídelně je navržen systém posuvných oken, který elegantně doplní transparentnost interiéru s exteriérem. Barva žlutých laminátových desek, viditelných z ulice, patří garážovým stáním a technické místnosti. Část klidovou, ložnice a pokoje se společnou koupelnou charakterizuje dřevěný obklad. Kamenný obklad – břidlice – byl zvolen pro společenskou zónu. Pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, a sauna přístupná z exteriéru jsou omítnuté štukem v bílé barvě. Fasáda hlavního objemu je řešena v také bílé omítce.
 

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

Jedná se o jednopodlažní, nepodsklepený objekt se zakomponovanou garáží.
Vstup do objektu je situován na východ od přilehlé komunikace. Malým zádveřím s prosklenými dveřmi se vstupuje do chodby, která dělí objekt na klidovou a na denní část. V klidové části jsou řešené dva dětské pokoje, ložnice, šatna a koupelna. Na denní společenskou část s prostornou místností kuchyně a jídelny navazují obývací pokoj a pracovna.
Společenská část má také samostatné WC. Vedle vstupu do objektu je umístěná garáž pro dvě auta. Na garáž navazuje dílna s technickou místností, která je průchozí do interiéru obytné části domu.
Na západ je objekt otevřen do zahrady částečně krytou terasou s roštem z exotické dřeviny. Terasa s jednotnou dřevěnou plochou je propojena s venkovním atriem objektu. Dominantním prvkem atria je bazén. Z terasy je také přístup do sauny. Přístup do atria je zajištěn ze všech pobytových místností. Přímá návaznost obývacího pokoje na terasu a atrium orientované do zahrady vytvářejí příjemný relaxační kout.
 

ZÁKLADY

Základové pásy a deska jsou monolitické železobetonové. Základové stěny jsou vyzděné tvarovkami ze ztraceného bednění a vyztužené betonářskou ocelí.
 

SVISLÉ KONSTRUKCE

Příčný a podélný konstrukční systém je stěnového typu. Vnitřní a vnější nosné i nenosné konstrukce objektu jsou navrženy ze systému YTONG. Obvodové stěny jsou kontaktně zatepleny EPS, místy minerální vatou.
 

VODOROVNÉ KONSTRUKCE

Dům je zastřešen plochou střechou. Stropní konstrukce jsou řešeny dřevěnými sbíjenými nosníky s klasickou skladbou střechy. Podhled je sádrokartonový.
 

VÝPLNĚ OTVORŮ

Okenní výplně a vstupní dveře jsou materiálově navrženy z dřevěných profilů vnější barvy tmavě hnědé. Vchodové dveře budou osazeny bezpečnostním sklem a bezpečnostním kováním, vnitřní dřevěné bezfalcové dveře budou v obložkových bezfalcových zárubních. V obývacím pokoji jsou navrženy HS portály – posuvná okna s bezpečnostním zasklením.
 

OMÍTKY, FASÁDY

V jednotlivých místnostech jsou provedeny interiérové jádrové a štukové omítky bílé barvy.
 

VNĚJŠÍ POVRCHY

Bílá tenkovrstvá fasádní omítka je provedena na povrch kontaktního zateplení z EPS. Kamenný obklad je lepenýna rovný, napenetrovaný podklad do stavebního lepidla a s vyspárovanými spárami. Kamenný obklad – břidlicový. Odvětrávaný dřevěný obklad – akát. Dalším prvkem jsou žluté laminátové desky.
 

PODLAHY

Nášlapná vrstva podlahy ve společenské místnosti je třívrstvá dřevěná. V koupelně, prádelně a na WC je keramická dlažba. Dětský pokoj a ložnice jsou opatřeny kobercem. Podlaha garáže je z provozních důvodů vytvořena samonivelační stěrkou s protiprašným ochranným nátěrem.
 

VYTÁPĚNÍ A OHŘEV TEPLÉ VODY

Technologicky je objekt vybaven tepelným čerpadlem v systému voda-vzduch.
V objektu je také umístěna krbová vložka napojená na komínové těleso. Krbová vložka je ze všech stran obložena tepelně izolačními deskami, které splňují požadavek na patřičnou nehořlavost.
 

KANALIZACE, VODOVOD

Novostavba je napojena na stávající vodovod. Splaškové vody jsou odváděny do vodotěsné jímky.
Dešťová voda je převážně využívána majiteli. Povrchová voda ze zpevněných ploch je odváděna pomocí vpustí do dešťové kanalizace nebo místně vsakována.

 

Fandament Architects s.r.o., Jižní náměstí 21, 619 00 Brno
 tel: +420 543 213 060; www.fandament.eu
Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Podzim 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.