Letní a víkendové sídlo

rezident léto 2016
 

Zadáním bylo vytvořit přízemní dům obývaný převážně v létě
a o víkendech, který bude navržený tak, aby vyhovoval potřebám mladé čtyřčlenné rodiny.

 

Pro realizaci svého rodinného domu si rodina vybrala pozemek ve vesnici u Prahy. Má ideální severo-jižní orientaci a mírně se svažuje k jihu. Přístupová komunikace je na jeho severní straně.
 

SETKÁNÍ HMOT

Dům je jednopodlažní, nepodsklepený s plochou střechou. Stavba je navržena jako jednoduchá kubická forma na půdorysu nepravidelného kříže.
Objekt se skládá ze dvou základních objemů. Klidová část – introvertní dřevěný „otesaný špalík“ pokrytý různě velkými čtvercovými otvory – okny. Nepravidelná kompozice oken umocňuje kompaktnost objemu. Dřevěný cedrový špalek je narušen nepravidelně se objevujícími suky (okny). Denní část – extrovertní betonová slupka obytného a vstupního prostoru, která jakoby „požírá“ dřevěný špalík. Betonová slupka je vyplněna skleněnou membránou (respektive černým alucobondem), která maximalizuje kontakt obytného prostoru se zahradou. Ve vzájemném průniku obou hmot se nachází centrální hala, která obsluhuje všechny funkční segmenty.
 

SYMBIÓZA ČTYŘ

Provozně je dům rozdělen na čtyři části. Ze severní strany navazuje na halu prostor vstupu. Ten je propsán na severní fasádě, kde je pod betonovou střechou závětří osvětlené střešním světlíkem. To přechází do uzavřeného zádveří, z něhož se vstupuje přes prosklené dveře do „zelené“ centrální haly. Na zádveří je napojena garáž a servisní prostory – kotelna a sklad. Další částí, ve kterou vyústí vstupní hala, je prostor s kuchyňským koutem a jídelnou. Za ním je za krbovou stěnou ukryt obytný prostor, který díky velkým pevným sklům bez zasklívacích profilů volně přechází do zahrady. Celá tato část se dá od domu oddělit velkými cedrovými posuvnými dveřmi, navazujícími na dřevěnou fasádu klidové části.
Z centrální haly se na jednu stranu – přes malou šatnu – vstupuje do pokoje pro hosty s vlastní koupelnou, z níž je možno projít i do prostoru parní kabiny.
Poslední částí je klidová zóna s ložnicemi, koupelnami a šatnou. Ta je rovněž přístupná z centrální haly a je rovněž skryta za posuvnými dveřmi.
V sevření dvou segmentů – obytného a ložnicového – se v exteriéru nachází rozlehlá pobytová terasa orientovaná na jihozápad.
Velké prosklené plochy domu jsou před přehřátím v létě chráněny přesahující betonovou střechou. Naopak v zimním období se slunce do interiéru bez problémů dostane, a tak přispívá i k tepelné pohodě
 v interiéru.
 

 

ROOM ARCHITECTS
Ing. arch. Adéla Středová, Ing. arch. Erik Hocke
www.roomarch.cz
 
Návrh zahrady: Filip a Petra Adámkovi
Návrh kuchyně a vybavení pokojů: Kateřina Doušová
Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Léto 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.