Barevný klid na předměstí Haagu

rezident jaro 2014

Autor: Architektonické studio MVRDV
Lokalita: Hagen Island, Ypenburg, Nizozemí

Pokud zavítáte do Ypenburgu, předměstí nizozemského Haagu, ocitnete se jako v pohádce. Rotterdamské architektonické studio MVRDV v této lokalitě realizovalo pitoreskní komplex obytných domů Hagen Island.

Od počátku nového tisíciletí se Evropou prohnala vlna osidlování podměstí velkých aglomerací. Tento trend se nevyhnul ani Haagu, kde ve čtvrti Ypenburg vzniklo hned několik developerských projektů. Jedním z nich je rovněž Hagen Island, na kterém byl postaven soubor 119 různě barevných panelových domů nahodile seskupených ve 37 objektech.

Ostrov je obehnán vodním kanálem, který dává obyvatelům další možnosti využití volného času. Vodní kanály od sebe oddělují části Ypenburgu, kde stojí další obytné domy, navržené jinými architekty. Ostrov Hagen, nabízející klidné bydlení, je z nich nejbarevnější.

Autoři návrhu z celého bloku budov, které jsou situovány do čtyř pruhů, vytěsnili automobilovou dopravu. Celý komplex je tak dopravně dostupný jen po svém obvodu, kde jsou umístněna parkovací stání. Nicméně toto řešení dalo mezi jednotlivými budovami vzniknout klidovým zónám se zahrádkami, s místy pro setkávání sousedů a s centrálním dětským hřištěm. Rodiče se tak nemusí obávat o bezpečnost dětí. Oblast se vyznačuje výrazným klidem s minimálním dopadem výfukových plynů na životní prostředí. Každý dům má na zahradě menší polykarbonátové domky, které slouží jako skladovací prostory.

Při stavbě jednotlivých domů autoři návrhu využili jediný materiál, do kterého jsou domy zahaleny. V komplexu jsou tak domy zahaleny do plastu, terakoty, zinkového plechu, cementotřískových desek či dřeva. Domy s klasickou sedlovou střechou jsou pak rozmístěny tak, že vytváří očím lahodící barevnou souhru. Domy jsou maximálně funkční s využitím minimálního počtu dekorativních prvků. Ať už se jedná o stejný materiál, kterým jsou domy pokryté, nebo o stejný typ dveří a oken.

Počin studia MVRDV ocenili nizozemští architekti, když projektu v roce 2002 udělili prestižní cenu Nizozemského institutu architektury. Dalším uznáním pak byla finálová účast v soutěži o Cenu za Evropskou architekturu Miese van der Rohe v roce 2003.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Jaro 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.