Beton ukrytý v hávu dřeva

rezident léto 2015
 

Beton na zahradě, to už dávno nejsou jen zabetonované plotové sloupky, skruže studny a nevzhledné šedivé velkoplošné dlaždice. Tvář betonu v zahradní architektuře se proměnila do přívětivé a odolné krásy hrající barvami. Jistě zaujme i keramická dlažba v dekorech betonu, říká Radek Havlík, majitel společnosti Parket Aleliér.

 

Z ČEHO MŮŽE INVESTOR VYBÍRAT, KDYŽ ZAČNE UVAŽOVAT O VENKOVNÍ TERASE?

V první řadě je to dřevěný decking, dále imitace dřeva – WPC (Wood plastic composit), keramická dlažba, betonová dlažba (zámková dlažba), kamínkový koberec a v neposlední řadě i přírodní kámen. Přednostně se zabýváme realizacemi teras ze dřeva, WPC a keramické dlažby.
 

LZE POPSAT JEDNOTLIVÉ MATERIÁLY, KTERÉ SE NA TERASY POUŽÍVAJÍ?

DŘEVO – v nabídce jsou jak exotické, tak evropské dřeviny. Na terasy se používají merbau, teak, massaranduba, ipe, bangkirai, iroko, badi a další exotické dřeviny. Z těch evropských se jedná o modřín, zejména sibiřský, a akát. Prkna jsou nabízena v různých šířkách, tloušťkách a délkách a co se týká povrchu, nejčastěji jde o hladký, jemný či hrubý vroubek. Výhodou dřeva je jeho přírodní podstata, je však nutné počítat s oxidací dřeva, přijímáním vlhkosti a následným vysycháním. Po určité době mají všechny dřeviny tendenci zabarvovat se do šeda. Bránit se tomuto zbarvení můžeme pravidelnou údržbou 2x ročně použitím barvených nebo přírodních olejů. V případě, že zákazník nechce o terasu pečovat, musí počítat s kratší životností tohoto přírodního materiálu, ale i přesto může dřevo v podmínkách exteriéru vydržet 10 a více let. Montáž terasy a příprava podkladu jsou v případě dřevěného deckingu poměrně náročné.
WPC – jde o kombinaci dřevité drti spojené s polymerem v různém poměru. Proti dřevu se jedná
o materiál, který vyžaduje menší míru údržby. I WPC má tendenci oxidovat. Čím vyšší podíl dřeva WPC má, tím větší má sklon šednout. Na povrchu se na rozdíl od dřevěných deckingů nemusíme obávat třísek a výsušných trhlin. V nabídce jsou různé varianty hladkých a vroubkovaných povrchů. Montáž WPC je prakticky shodná s montáží dřevěných teras.
KERAMICKÁ DLAŽBA – dostává se do popředí ve srovnání s výše jmenovanými. Její výhodou jsou stálobarevnost a jednoduchá údržba. Není nutné používat oleje a k čištění postačí voda, případně vysokotlaký čistič. U dlažby je také jednodušší a cenově levnější montáž. Využívá se dlažba v různých formátech, dekorech betonu, kamenu, dřeva apod., a to v tloušťkách 20 mm. Tento materiál dokáže plnohodnotně nahradit jak dřevo, tak WPC.
 

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI MONTÁŽE TERAS?

Nejčastějším způsobem montáže je instalace
na zhutněný podklad – drť různých frakcí je zhutněná strojem, případně můžeme montovat terasu na betonový podklad nebo betonové patky. U dřevěného deckingu nebo WPC se používají dřevěné hranoly, na které se křížem pokládají prkna. Spojovány jsou pohledovými vruty nebo skrytými klipy. V případě velkého výškového rozdílu se používají stavitelné terče. Dlažbu je možné pokládat na zhutněný povrch do štěrkového podloží. Velikost spáry určují vymezovací křížky. Další z možností je pokládka na zhutněný podklad do písku při využití vymezujících misek nebo podkladových gum. Poslední možností vhodnou zejména pro vyrovnání velkých výškových rozdílů je pokládka na stavitelné terče.
 

POPIŠTE TRENDY A VÝVOJ V OBLASTI TERAS

Současným trendem je již zmíněná keramická dlažba v dekorech betonu. Dokáže navodit industriální styl a dobře se kombinuje s ostatním vybavením terasy, domu a zahrady. Doporučujeme pro realizaci zvolit dodavatele, který bude zkušený a dokáže vám vysvětlit výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. Odpůrci imitací budou asi přijímat keramické napodobeniny jiných materiálů jen s výhradami, musí však sportovně přiznat, že odolnost keramiky vůči mechanickému namáhání a její snadná údržba nemají konkurenci. Žádná obava z porézního mramoru, nasákavého cementu nebo náročné údržby betonu či dřeva! Současná výroba dokáže napodobit jak mramor, travertin a další přírodní materiály, tak také módní drásané, ostařené nebo katrované dřevo (má vzhled zvětralé podlahy se zářezy po pile), jehož cena se kvůli vysokému podílu ruční práce vyšplhala hodně vysoko.
Různé nepřesnosti nebo nedokonalosti evokující dojem přírodního materiálu působí na keramice velmi autenticky, jejich opakování, které byste u předchozích technologií rychle postřehli, díky těm novým ani nezaznamenáte. Pokud bych si měl dnes vybrat vhodný materiál na terasu, volil bych jednoznačně keramickou dlažbu v dekoru betonu.

 

ATELIER EXCLUSIVE
www.atelierexclusive.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Léto 2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.