Dvě současné vily

rezident podzim 2015
 

Kámen můžeme použít i u domů, které mají zcela současné tvarosloví. Vytváří kontrast k materiálům, jako jsou sklo, dřevo, pohledový beton a dokonalé povrchy nábytku. Zároveň dává stavbě pocit pevnosti a dlouhověkosti. Úsloví „pevný jako skála“ máme v sobě zakódované a věříme mu.

 

První vilu, již vám na těchto stránkách představujeme, navrhla architekta Ivana Dombková, kterou oslovil zahraniční klient. Její práci dlouhodobě sleduje a rozhodl se pro tuto autorku po zralé úvaze. Na rovinatém pozemku s výhledem na zalesněné kopce směrem na jih a západ dnes stojí dům ve tvaru písmene L. Rameno s nejkrásnější vyhlídkou na zahradu a krajinu zahrnuje velkou denní část s kuchyní, jídelnou, obývacím prostorem a pracovnou, druhé křídlo stavby bylo učeno pro ložnice, šatny a koupelny. Tyto dva světy spojuje prosklený prostor s vířivkou, z něhož se vstupuje do ložnicové části, nebo na terasu a do zahrady.
 
„Tento klient si přál studii, projekt a následně
i realizaci domu, které nebudou ovlivněny kompromisy. Poctil nás obrovskou důvěrou, protože nám sdělil jen základní zadání a hrubou materiálovou představu. Zbytek nechal na nás,“ říká Ivana Dombková a dodává: „Zadání obsahovalo tyto body: prostorná garáž, velká a pohodlná šatna u vstupu, kuchyň co nejblíže vstupu, ale zároveň propojená s celou denní částí a orientovaná do zahrady, samostatná pracovna, veliká vinotéka, dostatek prostoru na vyspělé technologie, hlavní ložnice s šatnou, koupelnou a přístupem k vířivce, vířivka jako součást interiéru, ale propojena i se zahradou, dva pokoje pro hosty a nutné zázemí k nim. Věříme, že dům bude stále odrážet osobnosti svých majitelů. Jejich kultivovanost, zralost, inteligenci a noblesu.“
 

HORIZONTÁLA S VÝHLEDEM

I tento dům má výhled na kopce, tentokrát to jsou Beskydy. Historie stavby na kraji Palkovic je však o něco složitější: ateliér Qarta Architektura oslovili majitelé vily, která byla postavena zhruba před dvaceti lety uprostřed pozemku, a bylo třeba ji zrekonstruovat. „Její podoba a řešení byly poplatné době vzniku, takže proběhlo mnoho diskusí a pokusů ve formě studií. Ukázalo se však, že přeměnit relativně novou stavbu tak, aby vyhovovala současným požadavkům, prakticky nelze,“ říká David Wittassek. Po čase se tedy všichni dohodli na projektu novostavby v zadní části parcely. Získala tak pěkné výhledy, zároveň je lépe orientovaná k jihu.
 
Novostavbě dominují tři základní materiály – kámen, dřevo a sklo. Kámen autoři návrhu použili tak, aby prostupoval z exteriéru do interiéru. Kamenné stěny sladili s dřevěnými obklady, trámy a dřevěnými podlahami, sklo tvoří velké plochy pro maximální propojení s exteriérem a pro výhledy.
 
Koncept dispozičního řešení vycházel z požadavku na bydlení v jedné výškové úrovni, kromě toho však architekti vytvořili terasy, dvorky a atria – do obdélníkové přízemní hmoty udělali zářezy tak, aby vznikla různá zákoutí. Dům je navržen do jednotlivých zón jako garážová část, vstupní část a na ni navazující soukromá část s dětskými pokoji s vlastním hygienickým zázemím. Další prostory jsou polosoukromé, zahrnují kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a venkovní krytou terasu. V severní části domu jsou šatna, ložnice, koupelna a pracovna.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Podzim 2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.