Na beton

rezident léto 2015
 

Architekti a stavbaři ho milují. Říkají, že je to přírodní materiál, který nabízí netušené možnosti. A co teprve, až přijdou na scénu nanotechnologie! Stěny budou ještě tenčí a ještě pevnější, konstrukce daleko odvážnější. V posledních desetiletích se už daří vytvářet pěkné betonové povrchy, do základní hmoty se může přidávat sklo nebo keramika, někdy se povedou i v barvách.

 

VILA V NOVÉM JIČÍNĚ

Za architektem Kamilem Mrvou přišel klient, který se už delší dobu zajímá o jeho tvorbu. Na svažující se parcele na okraji města chtěl postavit hmotově čistý dům s velkou gráží – dílnou. Měl být prostorově velkorysý, dalším požadavkem byla realizace stavby svépomocí. A kromě toho si přál také co nejvíce pohledových železobetonových konstrukcí.
„Stavba svépomocí v tomto případě dostala poněkud jiný význam, než známe z minulých desetiletí – nejednalo se o snahu ušetřit. Investor k ní přistupoval s nadšením, díky své zručnosti si chtěl řadu postupů a technologií vyzkoušet. Na začátku jsme ho našli ve vlastním bagru, který si pořídil pro stavbu svého domu, následně jsme s údivem pozorovali, jak buduje složité prkenné bednění pro pohledové železobetonové konstrukce, nebo obdivovali detaily posuvné terasy kolem bazénu. Ty také realizoval sám,“ říká architekt Mrva.
Pro zajištění soukromí byl dům navržen do terénního zářezu. Prostory pro bydlení jsou pod úrovní ulice, patro nad nimi se využívá jako garáž a dílna. Nosná konstrukce je částečně železobetonová, částečně vyzdívaná. Klient si přál ponechat železobetonové konstrukce v maximální možné míře jako pohledové v co nejsurovějším stavu, proto byly obvodové stěny postavené jako sendvič s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed. Železobetonová je i segmentová podpora pod konzolou, v jejímž středu se nalézá exteriérová sprcha. Garáž s dílnou tvoří montovaná ocelová konstrukce se zatepleným plechovým pláštěm. Na podlahách jsou lité epoxidové a betonové stěrky.
 

AUTOR: Kamil Mrva Architects – Kamil Mrva
Spolupráce: Lenka Burešová, Jaroslav Holub
Foto: Studio Toast
Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Léto 2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.