Květinová stěna a vana s výhledem

rezident zima 2014 / 2015
 

Investor nechtěl květiny ani kuchyni, chtěl loft. Přitom si koupil pouze 4+kk. Proto se obrátil na architektky ze studia SMLXL a dal jim volnou ruku. Výsledek mile překvapil.

„ZADÁNÍ BYLO JASNÉ a šly jsme se podívat na byt. Ten si klient koupil jako holobyt, tedy takový, aby splnil nutné minimum pro kolaudaci, bez podlah, obkladů a vybavení. V horním patře nebyly ani dokončené příčky. Dostaly jsme do rukou developerský projekt, který ukazoval, že byt je navržen spíše jako klasické 4+kk než loft,“ líčí architektka Hana Štěpková první dojem z návštěvy.
 

PRVNÍ ZMĚNY

Protože se bytový dům teprve dokončoval a do převzetí byl čas, mohly se architektky pustit do navrhování bytu. Ve spodním patře zrušily ještě jednu příčku, která tvořila předsíň a komoru pod schodištěm a zakrývala hrubou betonovou konstrukci. Obytný prostor se tím zvětšil a odlehčil. Místo nepraktické a stísněné komůrky pod schody navrhly úložný prostor pro boty, kabáty a tašky po celé vstupní stěně. Naopak si pomohly příčkou, která vymezila prostor pro kuchyni tak, že vytvořila zádveří a schovala i vstup na toaletu. Podlahu v celém spodním patře udělaly v betonové stěrce. Cílem bylo, aby se návštěvy nemusely zouvat a mohly bez obav procházet z hlavního obytného prostoru na terasu. Toto řešení se investorovi zalíbilo.
 

ŘEŠENÍ PRO KUCHYŇ

Kuchyni architektky umístily do niky a navrhly ji tak, že obsahuje dostatek úložného prostoru i veškeré vybavení, které není na první pohled vidět. Dominantou se stal velký stůl z tenké betonové desky. „Tu pro nás na zakázku vyrobila firma Gravelli,“ říká architektka Klára Valová. Stůl slouží pro vaření, ale hlavně pro setkávání přátel. Byl doplněn šesti barovými stoličkami, které jsou i přes svou subtilnost velmi stabilní a pohodlné. Závěsná světla nad stolem jsou z kolekce Diesel a přesně zapadají do koncepce bytu.
 

SLOVO ARCHITEKTEK STUDIA SMLXL

„Až budu bohatý, budu bydlet ve velkém továrním loftu,
v tuto chvíli se ale musím spokojit s loftem od Finepu.” To byla první slova klienta, který za námi přišel. S jeho snem jsme se okamžitě ztotožnily a pochopily, o co mu jde. Je to i náš sen. Našel si naše studio sám na základě předchozích realizací, a proto nám svěřil proměnu klasického bytu na snový loft. Navíc nám nechal volnou ruku. Samozřejmě to nebylo celé zadání. Body, kterých jsme se měly při navrhování držet, zněly: otevřený prostor, vana, velká šatna a minimální kuchyně. „Stačila by mi i maketa kuchyně,“ byla jeho přesná slova. To jsme mu nakonec rozmluvily.
Ing. arch. Hana Štěpková, Ing. arch. Klára Valová
 

NECHTĚL KYTKY, DOSTAL ZELENOU STĚNU

Při návštěvě showroomu betonových stěrek, kde měli i zelené živé stěny, bylo rozhodnuto. Květiny
do bytu investor původně nechtěl, ale zelená stěna má vlastní zavlažovací systém, takže se o ně prakticky nemusí starat a květiny na stěně mají úplně jiný rozměr. To rozhodlo. Schodiště, které bylo původně obalené v sádrokartonu a připravené pro montáž mohutného zábradlí, architektky nechaly v surovém betonu a pouze jej opatřily dřevěnými stupnicemi z dubové podlahy, kterou položily v horním patře bytu. Schodiště tak propojuje spodní obytnou část s privátní ložnicí nahoře.
 

VZNÁŠEJÍCÍ SE POSTEL

„Zábradlí jsme chtěly udělat jen lehké,“ říká Štěpková a dodává: „V bytě bydlí pouze mladý muž a nebudou zde nikdy děti. Proto jsme si to mohly dovolit. Zvolily jsme zavěšení z horní podesty, takže zábradlí vypadá, jako by létalo. Trik je pouze v tom, že navazuje na horní část a celá konstrukce je kotvena do betonového stropu.“ Už když stoupáte po schodišti nahoru, překvapí vás, že nejen zábradlí létá ve vzduchu. Dalším fascinujícím prvkem je levitující postel. Ta je vyrobena z ocelové tenké konstrukce a zavěšená na ocelová lanka. Je kotvena i do stěny, takže i když vypadá, že se vznáší, ani se nehne.
 

VANA S VÝHLEDEM

Ložnici architektky propojily s koupelnou, která je
na vyvýšeném betonovém stupni. „Vana v prostoru, ze které se může majitel dívat i na televizi, byla jeho přáním,“ vysvětluje Valová. Naopak sprchový kout je ukryt za skříní, takže majitel má dostatečné soukromí. Stěna u umyvadla nese vysoké zrcadlo a nerezové obložení, ze kterého vystupují jen tenké police na odložení několika drobností, zavěšení ručníku či fénu. Ostatní kosmetiku ukrývá pohodlný úložný prostor ve velké skříni z kovolaminátu a nerezu.
 

PODMÍNKOU BYLA OTEVŘENOST

Celá horní místnost je definována svou otevřeností prostoru, ve kterém jsou vloženy jen dva černé boxy. V jednom z nich je walk-in šatna. Jedná se o optimální využití prostoru sloužícího k ukládání oblečení a obuvi. Kovové stojky, otočné závěsné tyče, zásuvkové kontejnery a výškově nastavitelné police tvoří praktický a široce variabilní systém. Druhý box slouží jako technická místnost s pračkou a sušičkou. I přesto, že je prostor prakticky celý otevřený, jednotlivé funkční prostory jsou zde patrné, a to i díky piktogramům, které jsou nastříkané přes šablonu sprejem na stěnu a popisují funkce jednotlivých „místností”. Byt má po obou stranách okna, a tak světlo proniká dovnitř v každou denní dobu. Večerní osvětlení je zajištěno více světelnými okruhy. Je tak možné si navolit atmosféru dle libosti.

 

SMLXL, Bořivojova 998/103, 130 00 Praha 3
 info@smlxl.xz; www.smlxl.eu
Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Zima 2014/2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.