Co začalo rekonstrukcí, skončilo novostavbou

rezident jaro 2014

Autor: QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.
www.qarta.cz | Jiří Řezák, David Wittassek
Adresa: Palkovice, okr. Frýdek-Místek, ČR
Realizace: 2011–2013
Užitná plocha: 310,5 m²
Zastavěná plocha: 385 m²
Plocha pozemku: 1778 m²

Prvotní představou byla rekonstrukce. Dům byl situován ve středu parcely a architektura domu byla poplatná době vzniku, tedy 90. létům. Po diskuzích s majiteli původního domu a po několika pokusech dům upravit a přizpůsobit novým požadavkům majitelé a architekti zjistili, že není možné dům transformovat na nové požadavky.

Podinný dům se nachází v obci Palkovice u Frýdku Místku v okrajové části s výhledem na Beskydy. Majitelé s architekty dlouho diskutovali, kreslili, seděli po nocích, až se nakonec dopracovali k názoru, že by bylo lepší postavit dům nový. Rozhodnutí umožnilo jej umístit v zadní části parcely tak, aby dům měl výhled na Beskydy a zároveň byl situován na jih. Další přidanou hodnotou celého řešení je, že majitel může bydlet v původním, a přitom probíhá výstavba nového.

Koncept domu vychází rovněž z požadavku na bydlení v jedné výškové úrovni. Rovinatá parcela toto řešení pohodlně umožnila.

Dalším faktorem zvoleného řešení, které akcentovalo tvar a fungování domu, je, že dalo vzniknout různým zákoutím, terasám, dvorkům a atriu nejen pro posezení, ale i pro propojení exteriéru s interiérem. Zajímavým prvkem domu jsou světlíky do dětských pokojů a vstupní chodby. K oživení interiéru výrazně přispěla uvnitř dispozice umístěná venkovní atria se zelení. Do obdélníkové přízemní hmoty architekti udělali zářezy tak, aby vznikla zákoutí.

Dům je navržen do jednotlivých zón jako garážová část, vstupní část a na ni navazující soukromá část s dětskými pokoji s vlastním hygienickým zázemím. Další část – polosoukromá – je tvořena kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a venkovní krytou terasou. V severní části domu se nacházejí šatna, ložnice, koupelna a pracovna.

Dům je materiálově koncipován jako kombinace kamene, dřeva a skla. Kámen je v domě použit tak, aby prostupoval z exteriéru do interiéru. Velké prosklené plochy nahrávají maximálnímu propojení interiéru s tolik ceněným výhledem na panorama Beskyd. Kamenné stěny jsou pak sladěny s dřevěnými obklady, trámy a dřevěnými podlahami.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Jaro 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.